Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Bitirme tezi yazarken neye dikkat edilmelidir ?
Bilgisayar Mühendisligi icin neler konu olabilir ?

Bir de merak ettigim Türkiyede bitirme tezi hangi dilde oluyor ? *
elpaem
08 Temmuz 2006 00:55
2.  Ben bitirme tezimi 4.sınıfta çalıştığım iş yerindeki projem olarak vermiştim.
Hangi dilde yazıldığı önemli değil, ama zor bir dil olması hocaları genelde etkiler.
Projenin mahiyeti ve zorluk derecesi önemli , en azından ITU'de böyle.
Ama sunumlarda şunuda görmüştüm inanılmaz kolay projeler yapanlarda vardı. Çok kompleks iş yapanlarda vardı. Proje tanımını yaparken ballandıra ballandıra anlatman çok önemli. Bitirme projesi kendisine referans olsun diyenler kasıp güzel bir iş ortaya koyuyorlardı. Yanlızca bitirmek isteyenler ise sallama birşeyler yapıyorlardı. Tavsiyem şudurki, kasıp çok güzel ve uğraştırıcı bir şey yapın, öğrenmenize çok faydası oluyor.
Tez nasıl yazılır, bizim itude hocadan hocaya değişmekle birlikte okulun belirlediği bir kısım standartlar vardı.

Konular ne olabilir?
Mesela haberleşme olayları. Yani bi web servis- n tane win servis, n noktadan merkeze veri gönderecek gibi.
Mikroişlemcili sistemler olabilir. Bunları geliştirmek hem basit, hemde çok fazla insan yapmadığı için hocaların çok ilgisini çekiyor. Hele PIC veya PLC ile komple çalışan bir sistem ortaya konabilirse çok güzel olur.
haydar
08 Temmuz 2006 09:13
3.  İmla kurallarına dikkat edilmelidir. :)

Bazıları bunu abartır. Kırmızı bir kalemle sayfanın sağından solundan bırakmanız gereken boşlukları, soru işaretini, virgülü, yazıların puntosunu, vs. tezinizin üstüne çizer durur. "Yaw kardeşim ben bilgisayar mühendisiyim, görsel tasarımcı ya da edebiyatçı değilim, içeriğe bak şekle değil!" diyemezsiniz. Özellikle içeriği anlamak zorsa şekle yüklenilir.

Aslında imla kuralları benim de takıntı yaptığım bir mevzudur ama hocaların tezleri incelerken şekle bu kadar önem vermesini anlamsız buluyorum. En temel imla kurallarına uyulmuşsa tamamdır, yazı büyüklüğü, paragraf girintisi çok da sorun yapılmamalıdır.
fizikci
29 Temmuz 2006 17:12
4.  http://www.ce.yildiz.edu.tr/doc.php?cat=2
buradaki dökümanlar işe yarar.
launchpad
29 Temmuz 2006 18:54
5.  Bilgiler icin Tesekkürler! Bunlar proje asamasinda yardimci olacaktir mutlaka. Yalniz ben suan  konu secme asamasindayim. Ben yurtdisinda okuyorum ve buradaki sistem biraz daha farkli. Benim suan bir konu belirleyip ilgili Prof. ile konusmam gerekiyor. Ama ben hangi konuyu yapacagima karar veremedim. Benim suan istedigim isime yarayacak birseyler olsun. Benim yapmak istedigim alanlar Java, Xml, Web Servisleri gibi programlamaya yönelik konular. Ama biraz daha ayrintili bir konu olmak zorunda, takildigim nokta burasi. Haydar'in önerdigi konular güzel ama bana biraz hardware yakinmis gibi geldi. Yani Mikroislemci ile ilgili pek birsey görmedik, daha cok software ile ilgili konular gördük.

Projeye eylülde baslamak istiyorum. 6 Ay sürüyor normalde, seneye yaza kadar bitirmek istiyorum insallah.Tabi önce baslamam lazim :)

Fikir ve Önerileriniz icin tekrar Tesekkürler
elpaem
31 Temmuz 2006 21:16
6.  Nihayet Bitirme tezine baslamanin zamani geldi :)

Benim yazmak istedigim konu genel olarak Web Servisleri.
Daha ayrintili olarak web servisleri ile ilgili nasil bir tez yazabilirim. Suanda gözde alanlar nelerdir bu konuyla ilgili? Kisacasi Web Servisleri ve genel olarak Bitirme tezi ile ilgili tecrübe, bilgi, öneri ve yardimlarinizi bekliyorum Sevgili BK.

Simdiden Tesekkürler
elpaem
13 Ekim 2006 02:02
7.  Aslında tezin teknik alt yapısından önce tezin içerik olarak insanlara faydalı bir şeyler olması gerekiyor. Web servislerinin amacı genel olan veya bir sisteme özel işlemleri kullanmak isteyen diğer developerlara o sistemde işlem yapma veya sadece bilgiyi alıp kullanma amaçlı. Ama asıl amaç tezin teknik içeriği olduğu kadar tezin insanlığa sağlayacağı katkı. Yoksa msdn i aç teknik olarak web servislerle ilgili yüzlerce makale örnek ve yapısal özellikleri yaz bence tezlerde önemli olanın savunduğu konu olduğunu düşünüyorum.
Örnek vermek gerekirse en basitinden T.C. Kimlik sorgulama, Döviz kurları alma bunlar bilinen en basit web servisler. Bunun dışında benim kullandığım Online Ticaret Yapan büyük sitelerin sağladığı web servisler sayesinde o sistemler üzerinde işlem yapabilmeyi sağlayan web servisleri, Bankaların sağladığı başta web post (kredi kartı bilgilerini doğruluğunu kontrol etmek için) servisleri.
Artık web servisler her yerde karşımıza çıkıyor. Üzerine tez yazılmak içinde güzel bir konu. İster web servislerin bugününü geleceğini ilerideki sağlayacağı faydalar veya eksilerini ve web e katkısını belirten bir tez bile yazabilirsin. Bu bile ayrı bir araştırma konusu. İleride web servisleri ölecek mi kalacak mı veya web servislerinin yerini ne alabilir?
İkinci bir yöntem şu an çok az bilinen veya hiç bilinmeyen bir konu üzerine bir web servisi yazabilirsin. Belli mi olur fikir tutar Google bile satın alabilir :D
Sonuçta web servisleri daha çok developerlar tarafından kullanılan bir yapı. Ortak bir veri haberleşme standardı. Bu yönde düşünmen daha faydalı olur diye düşünüyorum. Sonuçta web servisi basit kullanıcıyla işi olmayan bir şey.
Benim düşüncelerim bu yönde aklıma ilginç bir fikir gelirse paylaşmaktan mutluluk duyarım.
sTRanger
13 Ekim 2006 03:21
8.  Şu an winamp için yazmış olduğum bir program vardı. winamp ta çalan şarkıyı msn de gösteriyor hatta böyle kayan yazı efekti filan vermiştim ve ID3V2 Tag ına bakıp comment kısmı dolu ise (ki ben buraya bulduğum parçaların şarkı sözlerini yazarım) bu şarkı sözünü hem ekranda hemde msn messengerda şarkı çalarken gösteriyor :D tabi msn messenger karşı tarafa 6 sn sonra bilgi gönderdiği için karşı taraftaki kişinin kafası karışıyor o kayan yazılardan :D
Neyse işin özüne geleyim zamanında bu küçük programı yazarken internette böyle şarkı sözlerini paylaşan ve web servisi ile bunu sağlayan bir site var mı diye çok aradım ama benim google ı kullanamama yeteneksizliğimden bulamamıştım. Böyle bir şey yapayımmı diye niyetlendim ama zaman bulupta yapamadım. böyle bir şey bile basit kar gütmeyen kime lazım olur deme bir çok insan arar böyle ufak şeyleri. Böyle bir servis olabilir. Bir site yaparsın aynen sözlük misali yazarlar şarkı sözlerini girerler sonra basit kullanıcılar aradıklarında buradan faydalanır web ortamından benim gibi fantezici developer da senin sağlayacağın web servisi ile bu bilgileri kendi programlarında kullanabilirler. Bu belki absürk ama ben böyle bir servis olmasını isterdim.
sTRanger
13 Ekim 2006 03:32
9.  Tesekkürler STRanger, yazdiklarin yararli oldu. Baska da bir fikrin, önerin olursa dinlemek isterim:)

Tesekkürler
elpaem
14 Ekim 2006 17:17
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1078 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen