Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  JavaScript ile web de her türlü uygulama yapilabilir mi?

Mesela bir klasörün icindeki dosyalari listeleyip orada istedigimiz bir dosyayi sürükleyerek (drag drop) baska bir klasöre atabilecek bir uygulama yapmak istedigimiz zaman bunu tamamen JavaScript ile yapabilir miyiz?
elpaem
24 Ekim 2006 22:16
2.  Kevin dayımında dediği gibi hiçbir şey imkansız değildir.
BaRNeY
25 Ekim 2006 12:38
3.  Javascript bir dildir. Client tarafında çalıştığı zaman client'ta yapılabilecek işleri yapar, server'da çalıştığı zaman server'da yapılabilecek işleri yapar.

Javascript dilini;
1. ASP kodlarınızı yazarken kullanıyorsanız, server tarafında dosyalar oluşturabilir, kopyalayabilir, silebilirsiniz.
2. Windows Scripting Host bağlamında sistem üzerinde çalışacak batchleri yazmada kullanıyorsanız gene dosyalar oluşturmak, silmek, ziplemek mümkün.
3. Eğer bir web sitesinin client tarafındaki * scripting ihtiyacını karşılamak için kullanıyorsanız bu durumda dosyalar oluşturamaz, silemezseniz. Browser üzerinde çalışan script'ler client bilgisayarın dosya sistemine, bağlı bulunduğu ağa, kurulu programına, vs. erişemez. Bu durumda Javascript ile sadece HTML sayfası bağlamında işler yapabilirsiniz. Form validation, DHTML DOM gibi. (Eğer AJAX kullanırsanız, sayfa refresh olmadan serverdan taleplerde bulunabilirsiniz. Bu Javascript'in client tarafında daha çok iş yapabiliyormuş gibi görünmesine neden olur. Aslında yapılan iş server tarafındadır.)

Sonuç olarak Javascript, DHTML DOM ile birlikte client tarafında harika bir UI dilidir. Ancak server tarafındayken UI ile hiç bir ilgisi yoktur, batch neyin programlamaya yarar.
fizikci
25 Ekim 2006 18:15
4.  Hotmailin  beta versiyonunda mesela emaili sectikten sonra sürükle birak ile bir klasöre birakabiliyosun o  emaili. Böyle birsey nasil yapilabilir? Php ve javascript beraber kullanarak yapilabilir sanirim.
Ben daha önce JSP ve PHP de birseyler yapmistim ama bu tür birsey bana degisik geldi. Bununla ilgili tabiiki googleda bol miktarda dokuman var ama bildiginiz güzel dokuman sitesi var mi?
elpaem
25 Ekim 2006 23:31
5.  Javascript ile çok değişik şeyler yapılabilir. Hotmail'in maillerin klasörlere sürüklenebilmesini sağlaması sadece bir örnek. Böyle bir şeyi yapmak için şu tarz bir çalışma yapabilirsiniz:

1. Bir mailin üzerindeyken farenin sol tuşuna basılmasıyla birlikte çalışan onmousedown eventi drag&drop işlemini başlatır. Bu başlatma işlemi genellikle dragging adındaki bir değikene true değerini atamakla ifade edilir.
2. Farenin sol tuşu bırakıldığında dragging=false ile sürükleme işlemi bitirilir.
3. Eğer sürükleme işleminin bittiği koordinatlarda bir klasör var ise seçili mail bu klasöre taşınır. Bu taşıma işlemi client tarafında DHTML ile görsel hale getirilirken, server tarafında bir AJAX talebiyle çaktırmadan uygulanır.

Sitemizdeki MBox kutusunun sürüklenebiliyor olması bu görselliğe bir örnektir. Eğer bizim de MBox sürüklendikten sonra bırakıldığında server tarafında yapmamız gereken bir şey olsaydı bunu bir AJAX talebine havale ederdik.
fizikci
26 Ekim 2006 00:31
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1078 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen