Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

TUX vs. TULLIANA


Özet
Anadolu Parsı sevimli Tux'a karşı ne yapabilecek?

Yazar Hakkında
Şehir :
İzmir

Üyelik :
03 Ağustos 2005 21:33

Son Giriş :
08 Ağustos 2005 23:31
» Mesaj gönder
» Aragorn® hakkında
» Sözlükte Aragorn®
“Panthera Pardus Tulliana” yani  “Anadolu Parsı”. Bu sevimli hayvancık kimilerine göre ülkemizde en son 1970’li görüldü ve o tarihten sonra ülkemizdeki nesli son buldu ta ki geçen aya kadar.

Geçtiğimiz ay içersinde TÜBİTAK  bünyesinde kurulmuş bir grup bu sevimli hayvancığı hayata döndürdü. Şimdi hemen aklınıza genetik bilimi odaklı bir çalışma gelebilir fakat bu sefer olay başka bir bilim dalını ilgilendiriyor.

Kısa adı ULUDAĞ (Ulusal Dağıtım) olan bir proje ile Türkiye de kendi gereksinimleri doğrultusunda işletim sistemi  geliştiren ülkeler arasında girdi. Bu olay belki penguenlerin dünyası için sıradan bir adım olabilir ama ülkemiz açısından son derece önemli bir gelişmedir.

Ne yaptı TÜBİTAK?

Her şeyden önce TÜBİTAK elindeki tüm olanakları ve bilimsel kimliği ile bu projeye ev sahipliği yaptı. Bu kurum sayesinde gönüllü programcılar toplandı ve ilk ulusal işletim sistemimiz yazıldı.

Neden Anadolu Parsı?

Uludağ ekibinin tek amacı vardı o da:” Tamamen yerli bir sistem geliştirmek”tir. Hal böyle olunca tamamen ülkemizi temsil edecek bir simgeye ihtiyaç duyuldu birkaç alternatif arasından en sonunda Anadolu Parsı seçildi. Hem nesli tükenen bir canlı diriltilmiş oldu hem de yerli yazılıma yerli simge bulunmuş oldu.

Gelecek nasıl olacak?

Pardus Linux ile çok şey değişecek gibi görünüyor. Bir kere linux gibi yabancı bir yazılımın gelişmesi  ve kullanımının artması için başka diller tarafından da destek görmesi gerekir, maalesef ülkemizde Fazlamesai ve Debian Türkiye takımları dışında yerelleştirme ile ilgilenen grup yok. Bizde yabancı dil konusunda oluşan bu açığı Pardus Linux  çok rahat kapatacak kapasitededir.

Belki  Açık Kaynak Kodlu Özgür Yazılım (AKKÖY) tüm devlet daireleri, özel şirketlerin tamamı tarafından benimsenmemiş durumda olabilir fakat Pardus Linux’un kolay kullanılabilirliği ve ana dilde olması sayesinde ülkemizin yazılım politikasının AKKÖY’ a dönmesi sağlanabilir.

Mevcut olan diğer Linux sürümleri gibi kurulum için hard diskinizde bir bölüm açmanıza ya da sıfırdan bir kurulum yaparken “swap bellek ayarları ” içerisinde boğulmanıza gerek yok Pardus Linux için. Yapmanız gereken tek şey Pardus Canlı CD 1.0’ı CD-Romunuza takıp bilgisayarınızı CD-Rom desteği ile başlatmaktır gerisini Pardus kendisi halleder.

Kişisel fikrime göre ilk bakışta zaten var olan Knoppix Linux’tan bir farkı yoktu fakat zaman geçtikçe ve sistemin derinliklerine indikçe  verdiği dil desteği beni büyüledi tabi program desteği ve de tak kullan aygıtları (PnP)  tanımadaki başarısı da cabası.

Tux Anadolu Parsı çatışması

Tux, yani büyük üstat Linus Torlwards’ın  Linux’u geliştirirken sisteme simge olarak seçtiği sevimli penguen, bizim Anadolu Parsı önünde korkmalı mı? Şu an için karşılıklı girişecekleri rekabet sonucu kestirilemez ama kesin olan bir şey var o  da bu rekabet biz penguen dünyasının müdavimlerine yarayacaktır.


Pardus Linux’u denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu işletim sistemini elde etmek zor değil:

· http://www.linuxcuyuz.biz
Bu site  size memnuniyetle Pardus Linux CD’si temin edecektir.

· http://www.linux34.com
Bu siteye girip gerekli yerdeki rezervasyonu yaptırdıktan sonra da İstanbul içerisindeki çeşitli noktalardan Pardus Linux CD’nizi alabilirsiniz.

Tabi ulaşım yolları bunlarla sınırlı değil  Uludağ Ekibi’nin resmi sitesinden de Pardus Canlı Linux 1.0 versiyonunu indirip CD’ye çekerek kullanabilirsiniz. Resmi sitenin adresini mi soruyorsunuz, bu kadar tanıtımdan sonra onu da siz araştırın bakalım.

Penguenleri ve Anadolu Parslarını sevmeniz ve bol GNU-Linuxlu günler geçirmeniz dileğiyle...

Yorumlar

1.  bu yazıyı sevinerek odudum ama maaalesef verilen linklerin çalışmadığını gördüm.Sanırım bu durumda google ile internet madenciliği yapcaz.
karixma
06 Ağustos 2005 19:31
2.  Linkleri düzelttik. Verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. :)
fizikci
06 Ağustos 2005 23:22
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1078 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen