Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Atomicity, Consistency, Isolation ve Durability

Veritabanı sistemlerinde transaction'la ilgili en temel kavramlar. Bu kavramlar olmadan veri bütünlüğünü* sağlamak mümkün değildir.

Atomicity: Ya hep ya hiç demektir. Bir transaction içinde bütün işlemler yapılır, ya da biri dahi yapılamıyorsa hiçbiri yapılmaz.

Consistency: Tutarlılık. Veritabanı içinde bir takım kısıtlamalar* tanımlanmışsa, bunlardan birine aykırı davranış durumunda transaction iptal edilir. (triggerlar, foreign key constraintler, unique constraint, vb.)

Isolation: İzolasyon. Bir transaction çalışırken veriler üzerinde yapılan değişikliklerin, dışarıdan ne kadar görünebilir olduğuyla ilgili bir kavramdır. Bunun seviyeleri vardır.* Read uncommitted, read committed, repeatable read, serializable gibi. Ayrıca bkz: dirty read, nonrepeatable read, phantom

Durability: Süreklilik. Kullanıcıya bir transaction'ın tamamlandığı bilgisi geldiğinde artık o transaction başarıyla tamamlanmış demektir. Hiç bir RDBMS "Yok hard disk yandı, yok elektrikler kesildi, ben sana tamamlandı dedim ama son anda iptal etmek zorunda kaldım" diyemez. Bunun için veritabanı sistemleri transaction'ı başarıyla tamamladıktan ve logladıktan sonra kullanıcıya "tamam" derler. Bu loglar ile transaction'ları geri almak da mümkündür.
fizikci
06 Temmuz 2006 12:18 ~ 24 Ağustos 2006 15:55
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1140 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen