Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

BVT
Tüm Başlıklar XML

1.  Build Verification Test. Build Onay Testi.

Yeni bir build çıkarıldığında bunun iyi ve kabul edilebilir bir build olması için bu buildin tanımlanmış BVT testlerini hepsini ( % 100 ) geçmesi gerekmektedir. Bu Microsoft'da ve Amerikada yazılımcılar arasında kullanılan bir tabir.

BVT testleri genelde tamamen otomatik testlerdir ve genelde Object Model seviyesinde olan testlerdir. Mesela Microsoft'da her akşam yeni bir build çıkar ve ertesi sabah erkenden daha kimse gelmeden otomatik BVT testleri çalışır ve sonunda da otomatik e-mail oluşturur ve atar.

İşe geldiğinizde yaptığınız ilk iş BVT sonuçlaırna bakmak ve sizin sorumlu olduğunuz alandaki tüm testler geçmiş mi geçmemiş mi ona bakarsınız. Ve geçen test yoksa test'in trace'lerine bakıp, debug edip problemi anlamay çalışır ve problemi tesbit edince ilgili developer'a bir iş/bug açıp atarsınız. Artık o developer'ın ilk işi onu fix edip millete e-mail ile durumu özetleyip, problemin kaynağını açıklayıp bu problemin düzeltilmesi için ne yaptığını yazar. Ve kendisine atanan işi fix edildi diye testçiye geri döner. Testçi de fix'i doğrulayıp işi kapatır veya problem devam ediyorsa ya da başka probelem neden olduysa gerekli açıklamalarla ilgili kişiye atar.

BVT testleri %100 geçmeden başka hiç bir test çalıştırılmaz. Yani BVT olmazsa olmaz testlerdir. BVT testleri tamamen pass ettikten sonra Functional Test'ler (Fonksiyonel Testler) çalıştırılır. BVT testleri yapı olarak basit ve çok komplike olmayan senaryolardır. Daha komplex senaryolar Fonksiyonel Test'lerde yapılır.
hkoyun
21 Haziran 2006 18:04
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1062 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen