Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

DDE
Tüm Başlıklar XML

1.  (ks.) Direct Data Exchange. Windows ortamında iki uygulamanın haberleşmesi için geliştirilmiş yapı. Client ve Server şeklinde çalışır. Bir uygulama Server görevini alır buna DDE Server denir, Client ise bu uygulamaya bağlanarak veri alış-verişi yapar.

Client uygulamanın DDE Server'a bağlanması için uygualamanın exe adı ve |* sembolünden sonra veri yazılacak parametre bilgisi verilir ve okuma yazma yapılır. Örneklersek Excel aslında bir DDE Server olarak çalışır. Excel çalışırken hücrelerinden birine veri yazmak için excel|sheet1!r1c1 adresi ile bağlantı kurup A1 hücresine veri girebilirsiniz.

Bu işlemi Visual Basic 6.0'da yapmak için basitçe Label component'i kullanıp, excel ile bağlayabilirsiniz. Formunuz üzerine Label ekleyin ve adını lblDDE olarak değiştirin. Formunuzun Load olayına* aşağıdaki kodları yazın

lblDDE.LinkTopic = "excel|sheet1!r1c1"
lblDDE.LinkMode = vbLinkAuto


Projenizi çalıştırdığınızda çalışan Excel içindeki 1. kitabın A1 hücresinde ne varsa Label içine yazılacaktır. Excel içinden hücre bilgisi değiştiğinde Label'da değişecektir. Ayrıca programınızdan Label'in değerini değiştirirseniz Excel'deki A1 hücresi de güncellenecektir.
bateristt
22 Haziran 2006 22:18
2.  .NET Framework kullanıyorsanız remoting kullanmanız daha mantıklıdır.
bateristt
23 Haziran 2006 09:30
3.  Delphi de DDE komponentleri bulunmaktadır. Bununla iligli baya basit bir uygulama geliştirmiştim. Server ve Client komponentlerini kullanarak basit uygulamalar geliştirilebiliyorduk!
haydar
23 Haziran 2006 09:49
4.  DDE'nin yerini OLE Automation teknolojisi almıştır.
fizikci
27 Temmuz 2006 19:10
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen