Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

ERP
Tüm Başlıklar XML

1.  Enterprise Resource Planning
fizikci
06 Ocak 2005 10:02
2.  ERP İngilizce bir sözcük öbeğinin kısaltılmış şekilde kullanılan ismidir. Enterprise Resource Planning (ERP) sözcüklerinin baş harflerinin kullanılması şeklinde ifade edilebilir. Türkçe karşılığı olarak da Kurumsal Kaynak Planlaması olarak kullanılmaktadır.

ERP kavramını kısaca tanımlamak için şu şekilde bir tanım geliştirebiliriz: Küçük, orta, büyük yada bütünleşik ölçekli tüm üretim ve/veya hizmet sistemlerinin tüm kaynaklarının etkin, verimli ve optimize edilerek kullanılmasını sağlayabilen bütünleşik bir sistemdir.

ERP sistemleri aracılığıyla yönetilmesi istenen kaynaklara bir göz atmak gerekirse;

insan kaynakları,
makine, malzeme/hammadde,
enerji,
finansman,
satın alma,
stoklar, pazarlama,
kalite sistemleri, bakım–onarım,
müşteri ilişkileri yönetimi (CRM: Customer Relations Management),
tedarikçi zinciri yönetimi (SCM: Supply Chain Management),
vb. kavramları sayabiliriz.

İyi tasarlanmış bir ERP (veri toplama, raporlama, değerlendirme ve dokümantasyon) sistemi ile bu kaynakların doğru, etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak, optimizasyonunu yapmak ve şirketleri geleceğe götürecek strateji, hedef, politikaları oluşturmak ve buna zemin oluşturan tüm süreçleri yönetmek mümkündür.
kar
07 Ocak 2005 15:28 ~ 12 Ocak 2005 17:07
3.  Son yıllarda herkesin yazmaya çalıştığı şey. Yazılım hammallığı.
ceng99
25 Ocak 2005 11:43
4.  ERP aslında her şirketin kendisi için oluşturduğu bir planlamadır, stratejidir. Bir şirket ERP yapısını kendisi belirler ve bu yapıya göre çalışır. aynı şeyler MRP, CRM, SCM, vs. turu stratejiler için de geçerlidir. Yazılım geliştiriciler ise şirketlerin bu stratejilerine uygun yazılımı geliştirirler. Aslında ERP şirket ile alakalı birşey olduğu için ortada şirket için yazılmış bir yazılım vardır ve bu yazılım şirketin ERP'sini destekler şekilde çalışır. Kağıdı ortadan kaldırır ve işlemleri, raporlamayı hızlandırır. "ERP Yazılımı" veya "ERP Sistemi" tanımı yanlıştır. Her şirketin farklı ERP yapısı olabileceği için tüm şirketlerin yapısını destekleyecek bir paket yoktur. böyle bir paket olmadığı (olması biraz zor) için şirketler outsourcing veya bunyesinde bir yazılım geliştirme takımı kurma yoluna giderler.
bateristt
25 Mayıs 2005 22:04
5.  Microsoft'un Navision adındaki ürünü  bir çok firmaya adapte olabilen bukalemun gibi bir ERP paketi.
ilgilenenler için  http://www.microsoft.com/BusinessSolutions/Navision/default.aspx
M.Koçer
26 Mayıs 2005 08:57 ~ 27 Mayıs 2005 08:52
6.  SAP en popüler ERP yazılım üreticilerinden biridir.Son yıllarda Oracle'ın da el attığı bu alan pazarda ciddi bir yere sahiptir.
mennan
18 Haziran 2005 20:27
7.  Enterprise Resource Planning, Kurumsal Kaynak Planlama.
Üretimde MPS, BOM, MRP, MRP II ya da CRP planlarından sonra gelinen aşamadır. Kuruma ait bütün planların tek bir planlama üzerinden ve birbirlerine bağlı olarak çalışmasını sağlar. Gerçekçi olabilmesi için kurumdaki bütün kaynak kullanım, üretim ve tüketim detaylarının bilinmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bütün ihtimalleri de hesaba katması gerekir. Bu yüzden firmalar tarafından kurulması (implementasyon) oldukça zor olan, yüksek maliyetine rağmen çoğu kez geri dönülebilen bir planlamadır. Fakat eğer sistem kurulabilirse, personelin planlama ve siparişlerle ilgili iş yükü azalabileceği için, personel daha etkin pazarlama ya da maliyet yönetim işlerine kaydırılacağı için, şirkete çağ atlatabilir.
rONin
21 Haziran 2006 11:14
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1265 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen