Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  3 sene kadar önce 80 yaşında dünyadan ayrılan, bilişim dünyasına en önemli katkısı Relational Model olan ve bu yüzden Turing Award ile ödüllendirilen İngiliz bilim adamı.

IBM'de çalıştığı yıllarda şirketini relatioanal database (ilişkisel veritabanı) geliştirme konusunda ikna edemeyince, şirket müşterilerine bu modelin ne kadar iyi olduğunu ispatlamaya çalıştı ve bunda başarılı oldu. Müşterilerin baskısıyla IBM, relational model'i destekleyen veritabanı sistemi geliştirme kararı aldı. Ama projenin başına Codd'u getirmedi. Proje ekibi Codd'un fikirlerine yabancı olduğundan Codd'a ait Alpha dilini kullanmadılar ve relational olmayan SEQUEL adında bir dil geliştirdiler. Daha sonra bu dilin adı SQL olarak değiştirildi.

Her ne kadar bugün relational modelin bel kemiği SQL olsa da, Codd o zamanlar SQL'i relational teorinin yanlış bir implementasyonu olarak görüyordu. O zamanlar gerçekten de öyleydi. Codd'un bu konuda yayınladığı makaleler, yürüttüğü kampanyalar SQL'i gelişmesinde ve bugünlere gelmesinde önemli rol oynadı.
fizikci
02 Şubat 2006 13:55 ~ 06 Şubat 2006 01:40
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen