Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

GNU
Tüm Başlıklar XML

1.  GNU is Not Unix. (Kendine referans veren kısaltma kısır döngüsü)

1983'de Richard Stallman tarafından başlatılan "yazılımda mülkiyet olmamalıdır" şeklinde özetlenebilecek proje. Bu projeye göre vatandaş istediği yazılımı bilgisayarına indirir, kullanır, değiştir, geliştirir. (bkz GPL)

Linux üzerinde çalışan yazılımların çoğu GNU'ya dayanır. Bu yüzden "GNU dediğin şey Linux'tür" şeklinde bir yanlış anlaşılma olmuştur. Aslında bu ikisi çok farklı şeylerdir. Linux bir işletim sistemidir, GNU ise harekete dönüşmüş bir felsefedir. GNU kapsamında geliştirilen uygulamalar herhangi bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor olabilir. Örneğin Apache, Gimp gibi büyük GNU yazılımlar hem Unix hem de Windows üzerinde çalışabiliyor. Linux sadece geliştirilen ilk GNU işletim sistemi çekirdeğidir. Bundan başka hala stable olamamış GNU Hurd adında bir çekirdek de vardır.
fizikci
14 Şubat 2005 02:36 ~ 10 Ocak 2006 02:02
2.  herşeyine hastayım bunların.
hey
21 Haziran 2005 14:48
3.  En güzel örneği için bkz. Debian*
MrOK
21 Haziran 2005 23:02
4.  Gnu, Unix degildir anlamina gelmekte olan ozyinelemeli bir kelimedir.Stallman, MIT`nin yapay zeka labratuarlarinda serbest yazilimi bir yasam sekli olarak benimsemis bir grupla beraber yazilim gelistirici olarak calismis.Ve gnu uretilmistir.Ozgur yazilim felsefesinin katynagidir.Free`nin bedava degil ozgur anlaminda kullanildigini israrla vurgulasa da insanlar tarafindan "bedava"olarak anlasilmaya devam eden sistemdir.
ForlanPunisher
22 Haziran 2005 08:22
5.  GNU her şeyiyle özgür olacak bir bilgisayar sistemi oluşturmak için oluşturulmuş bir projedir. Richard Stallman ve arkadaşları bu tür bir sistemi gerçekleştirmek için gerekecek en önemli bileşenin bir işletim sistemi olacağını düşündükleri için işlerine önce bir işletim sistemi geliştirmekle başlarlar.
1990 yaklaşırken işletim sistemini oluşturmak için ellerinde bir çok eleman vardır ama işletim sisteminin önemli bir parçası olan çekirdek(kernel) henüz yazılmamıştır. Bu sıralarda Linus Torvalds kendi yazdığı Unix benzeri kerneli duyurmuştur ve Richard Stallman bu kerneli GNU hareketine dahil etmiştir. Yani GNU hareketi Linux'tan çok önce başlamıştır ve belki de Linux çekirdeğinin yazılmasına ilham kaynağı olmuştur. Bu yüzden de şu an bir çok kişinin kullandığı ve adını sadece Linux diye bildiği işletim sistemini aslında GNU/Linux olarak söylememizi ister.

GNU General Public License => http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html
Free Software Foundation => http://www.fsf.org/
erdemkose
03 Temmuz 2005 01:39
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1281 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen