Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  ASP.Net'te System.Web altında tanımlı olan Current isimli static özelliğiyle* çalışmakta olan sitenin HTTP bağlamını sağlayan sınıf. Bu bağlam üzerinden Request, Response, Server, Session gibi önemli özelliklere erişebilir, okuyup/yazabilirsiniz.

"İyi ama HttpContext'e ne gerek var ki, ben zaten sayfanın içinde direk Request, Response, Server gibi özellikleri kullanabiliyorum" diyebilirsiniz. O özellikleri sayfanın içinden kullanabilmenizin nedeni Page sınıfının o özellikleri
public HttpRequest Request {
    get {return HttpContext.Current.Request;}
}
şeklinde implement ediyor olması. Yani gene HttpContext.Current kullanılıyor. Ama burada asıl mesele şu: Page sınıfının içinde değil de tamamen başka bir sınıfın içinde yazdığınız kodda HTTP bağlamına ihtiyaç duyarsanız nasıl erişeceksiniz? HttpContext.Current olayını bilmeyen programcılar, sayfadan aldıkları Request, Response gibi değişkenleri o sınıfa parametre olarak geçer. Hiç hoş bir durum değil. Özellikle o sınıf sadece web'e özgü değilse, Windows uygulamaları için de kullanılıyorsa Request, Response gibi parametreler null bırakılması gereken lüzumsuz (kafa karıştırıcı) şeyler olacak. İşte bu gibi durumlarda (yani harici sınıflarda HTTP bağlamına ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda) HttpContext.Current imdadınıza yetişir.
fizikci
22 Mayıs 2008 14:53
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1140 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen