Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Canımın içi süper mi süper OOP programlama dilidir. microsoft mühendisleri kundakta bebekken sun mühendisleri object oriented tadında platform bağımsız güzel mi güzel olan bu dili çıkarmışlardır. Hele birde çıktığı yıllar göz önüne alındığında çok iyi bir iş çıkardıkları ortaya çıkar.
MrOK
06 Ocak 2005 20:34
2.  İlk zamanlarında "TicTacToe yazmak için ideal, ama onun ötesinde birşey yapılmaz bu dille" falan demişler. Sonra Java "Eskiden fakir ama onurlu bir dil vardı.." şekli yapmış bunu diyenlere.
fizikci
24 Ocak 2005 17:24
3.  - Java Sun Microsystems tarafından geliştirilmiş multi platform bir dildir.

- Java genellikle bir kaç bilgisayarın network üzerinde karşılıklı etkileşimleriyle ilgili büyük, kompleks sistemler geliştirmek için kullanılır. Örneğin transaction processing sistemleri.

- Java grafik arayüzü olan uygulamalar için de kullanılır. Java framework'ün bir parçası olan Swing güçlü (fakat nisbeten yavaş) bir ui kütüphanesidir.

- Java küçük elektronik cihazlar üzerinde çalışan uygulamalar yazmak için de yaygın olarak kullanılır. (cep telefonu gibi)

- Ayrıca web'de applet'ler Java ile yazılır.
fizikci
28 Haziran 2005 17:09 ~ 01 Ağustos 2005 12:05
4.  JVM aracılığı ile platform bağımsızlığı destekleyen programlama dilidir. JVM java virtual machine, yazılan kod derlendiği zman machine koduna dönüşmez yani assembly seviyesinde değildir bunun yerine byte kod denilen özel bir kod a dönüşür. JVM ile bu kodu alır machine koduna çevirir ve voilaaa:) tabi java programı çalıştırmak istiosanız computerinizde:) JVM bulunmalı...
Ben yine de c++ ya aşığım:)))
emreknlk
28 Ağustos 2005 12:37
5.  Java ile merhaba dünya*

// dosya adı MerhabaDunya.java olmalıdır.

public class MerhabaDunya
{
    public static void main(String[] args)
    {
        System.out.println("Merhaba Dünya!");
    }
}

fizikci
02 Kasım 2005 18:12
6.  Bazı Java IDE 'leri :

bkz. Eclipse
bkz. Borland JBuilder
bkz. Oracle JDeveloper
bkz. IBM Websphere
bkz. JetBrains IntelliJ IDEA
bkz. Visual Studio .NET
MrOK
19 Kasım 2005 19:25
7.  Efsaneye göre "Oak" isminde bir dil ortaya koyan programcılar, bu isimden vazgeçip yeni bir isim ararlar. O günlerde içtikleri bir kahve çok hoşlarına gider. Sonra da o kahvenin (JAVA) adını, "oak" yerine kullanmaya başlarlar.
http://java.sun.com/ adresindeki köşedeki kahvenin de geldiği yer budur zaten.
sertw
20 Kasım 2005 00:57
8.  Ben JAVA'nın çalışma mantığına hastayım. Kuracaksın WebStart'ı bağlanacak server'a kütür kütür çalısacak üstelik internete açsak çalısır mı, application server ile olur mu kaygın olmadan.

C# ile geliştirdiğimiz programları ancak Remote Desktop ile server a ulasıp serverdan çalısabilmek, JAVAcı arkadaşlar için en komik olanıdır herhalde. Üstelik çok büyük donanımsal yatırımlar yapılması gerekmektedir ve ayrıca serverlarınız ne kadar güçlü olursa olsun Remote Desktop'un aynı anda bağlanma sayısı sizi engelleyecektir. Bir de üstüne üstlük serverlarınız sürekli güncellenen Windows virüslerine karşı çok iyi korunmalıdır. Vesaire vesaire.

Kısaca iki dilde proje gelitirmiş birisi olarak Microsoft yazılım geliştirme ürünleri ve çalısma mantığı ile JAVA'nın karsılaştırılması elma ile armutun karsılastırılması gibi mantıksız olur.

Bir de konu JAVA olunca, yazılımcıların öğrenmek lazım deyip başladıkları ama genelde bir proje dahilinde çalışılmadığı için yarım bırakılan öğrenmesi usanç veren bir dil gibidir.
İyi bir frameworkunuz ve çalışma arkadaşlarınız varsa proje geliştirirken tadına doyamazsınız :).

Bence gerçekten büyük ölçekli yapılar kurmayı düşünüyorsanız aman Microsoft'a yatırım yapmayın derim. Hem donanımsal hem yazılımsal çok sıkıntı çekersiniz. Aman Aman sakın DataGrid ine bulaşmayın, elinizde kalır tekrar yazmaya başlarsınız. :) Veya bi dünya para verip infragistics alırsınız.

Hasılı JAVA teknolojilerini çok iyi takip edip kendimizi geliştirmeliyiz...
omeralmak
28 Aralık 2005 14:12
9.  bu dilde kod yazmak soğuk ve karlı bir günde sıcak bir kahve içmek gibi bir şeydir.****
jpc
03 Temmuz 2006 02:18
10.  Dökümantasyonunu hiç sevmediğim ortamın* dili. Aradığım şeyi tam olarak bulamadığım veya bulduğumda yeterli bilgi yer almayan böyle bir dökümantasyon yerine MSDN 'i tercih ederim.
MrOK
02 Eylül 2006 22:59
11.  kod yazması çok zevkli, lise 2 de 5 tane 1 getiememe sebep olmuş, harikulade dil :)
kapali_havuz
12 Ocak 2007 21:17
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» elsif » Java How To Program » programlama dilleri » hakkı öcal » for » ODBMS » pure virtual » delikli kart » Bilgisayar Mühendisinin Farkı Nedir? » .NET vs. J2EE » HTML » .Net Mimarisine Genel Bakış » exception » sertw » modern diller » LiveConnect » Ben Ne Yapayım » internal » namespace » framework » awt » Windows API » optimizasyon yöntemleri » simurg » random number » alperen_hakki » extends » JavaDoc » substring » portable » Bir arama motoru yazmak » dropjava » JavaScript » public static void Main() » Documentation Comments » Açık Kaynak Projelerde en çok kullanılan 10 dil » pow » super » MIDP » garbage collector » oalmak » idlj » Mobidic+ » final » OLE Automation » Unit Test » zeynep » melancholy » Java ile simülatör yazmak » bir döngü içinde collection elementlerini silmek


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (2390 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen