Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

JIT
Tüm Başlıklar XML

1.  Just in Time, Zamanında Üretim.
Üretim, satış ve satınalma tekniklerinin giderek otomasyonlaşmasıyla ve basitleşmesiyle gelineceği hedeflenen nokta. Ürüne ait bütün süreçleri (tedarik, üretim, sevk) içine alır. Üretim maliyetinin ana unsurları olan gereksiz kapasite kullanımı ve stok bulundurmanın ortadan kalkmasını hedefler. Müşterinin istediği sayı ve özellikte ürünün, istediği zamanda, gerektiği kadar hammadde tüketerek ve kaynak kullanarak üretilmesi. Olabilecek minimum maliyette üretim.

Mesleki Yorum:
Bugün benzeri sistemlerin olduğu iddia edilse de, gerçek anlamda bir JIT üretim örneği (bildiğim kadarıyla) bulunmamaktadır. Pratikte ulaşılması da zor bir hedeftir. Bilhassa Endüstri Mühendisliğinin ulaşmaya çalıştığı nokta (nirvana) olarak düşünülebilir. Bu sayede Yöneylem (operations research) ve lojistik işlemlerinin bu noktaya doğru evrimleşmesi sağlanmaya çalışmaktadır. Bu mesleki hedef sayesinde Endüstri Mühendisliğinin gelişmesi sağlanmaktadır.
rONin
21 Haziran 2006 12:18
2.  Just In Time kısaltması. Çeşitli durumlar için kullanılır.

Bir tanesi: ASP.NET'de bir sayfanın ilk defa talep edildiğinde derlenip dll olarak saklanması. JIT'in derleme ile ilgili bir örneğidir. Buna JIT compilation denir.
fizikci
21 Haziran 2006 16:34
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1156 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen