Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Web programlamaya yeni başlayanların en çok takıldıkları konulardan biridir bu:

- Bir butona tıklıyorsunuz
- Küçük bir pencere açılıyor
- Kullanıcı o pencerede bir şeyler yapıyor (listeden bir kayıt seçiyor, ya da bir hesaplama yapıyor)
- Kapat butonuna tıkladığında ana pencereye veri gönderiliyor
- ve küçük pencere kapatılıyor

Önce ana sayfadaki HTML koduna bakalım:

Şehir: <input type=text id=sehir/> <input type=button value="Seçiniz" onclick="sehirSec()"/>

Burada Seçiniz butonuna tıklandığında küçük bir pencerenin açılmasını ve şehirleri listelemesini istiyoruz. Bu şehirlerden birine tıklandığında sehir isimli textbox'a o şehrin adını yazacağız. Butona tıklayınca çalışacak olan sehirSec isimli fonksiyon ana sayfanın içine aşağıdaki gibi yazılır:

<script>
function sehirSec(){
    window.open('sehirler.html', 'win', 'width=400 height=400 scrollbars=yes');
}
</script>

Bu kod görüldüğü üzere sehirler.html isimli sayfayı 400x300 genişliğinde bir popup pencerede açıyor. Şimdi sehirler.html dosyasının içine bakalım:

<a href="javascript: sec('Ankara')"> Ankara </a><br>
<a href="javascript: sec('İstanbul')"> İstanbul </a><br>
<a href="javascript: sec('İzmir')"> İzmir </a><br>
..vs ..vs

Bu kodda şehirleri link şeklinde listeliyoruz. Linklere tıklandığında sec() isimli Javascript fonksiyonu çağrılıyor. Bu fonksiyon ana sayfaya seçilen şehri gönderme ve pencereyi kapatma işini yapacak. Bu fonksiyonu sehirler.html dosyasının içine aşağıdaki gibi yazıyoruz:

<script>
function sec(sehirAdi){
    // ana sayfadaki text box'ı alalım
    var textBox = window.opener.document.getElementById('sehir');
    // seçilen değeri bu textbox'a yazalım
    textBox.value = sehirAdi;
    // bu küçük pencereyi kapatalım
    window.close();
}
</script>

Bu hikayenin en önemli noktası sizin de farkedebileceğiniz gibi window.opener. Bir pencereden o pencereyi açan pencereye erişmek isteniyorsa window.opener kullanılır. O pencerenin dökümanına erişmek için window.opener.document kullanılır. O dökümandaki bir HTML elementine erişmek için de window.opener.document.getElementById('id') kullanılır. O elementin de değerine erişmek için window.opener.document.getelementById('id').value kullanılır.

Nesne yönelimli programlama böyledir. Noktalar zincirleme isim tamlamaları oluştururcasına arka arkaya dizilir faydalı olmaya çalışırlar.
fizikci
28 Mayıs 2008 18:40
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
» C#: Bir dosyanın içeriğini string değişkene aktarma » CSS uygulama yöntemleri » C#: Hızlı konfigürasyon programlama » JavaScript ile redirection » Javascript ile Nesne Yönelimli Programlama (OOP with JS) » C#: Virgüllü sayı formatlama - decimal formatting » JavaScript ile regular expression kullanımı » C#: Bir string değişkenin içeriğini dosyaya yazma » C#: Tamsayı formatlama - int formatting » CSS: Relative element içine absolute elementler koymak » CSS: Div gibi block elementleri yanyana dizmek » C#: DataTable'ı bir HTML tablosu olarak çıktıya yazarken tekrar eden kayıtları bir kere yazmak » HTML: Outlook açan e-mail linki yapmak » Javascript ve HTML ile grafik çizmek » C#: Bir dizindeki tüm dosyaları silmek » C#: Form içindeki tüm kontrollere Control[] dizisi şeklinde erişmek » C# ile CLR stored procedure » C# ile regular expression kullanımı » C#: Yüklenmiş bir assemblynin hangi dizinde olduğunu öğrenmek » C#: Bir dizinin bazı elemanları ile yeni bir dizi oluşturma » Javascript Toolbox » HTML: Fare üzerine gelince utanıp kızaran buton yapmak » Bir PHP Hikayesi - Bölüm VI - Biraz da Javascript hikayesi » Javascript: Kullanıcıya emin misiniz diye sormak » C#: Uygulamanın hangi dizinde olduğunu öğrenmek » Javascript: Bir elementi butona tıklayarak gizlemek ve göstermek yani toogle » HTML: İçeriği edit edilebilen HTML elementi » C#: Ayın son gününü elde etmek » C#: Tarih formatlama - DateTime formatting » HTML: Bir önceki sayfaya dönen link yapmak » .Net ile file upload » C#: Bir kolleksiyonu string dizisine çevirmek » C#: IFormatProvider ile parse etme

© 2005, Bilişim Kulübü. (1140 ms)
Dost siteler: Nasıl, Çınar Framework