Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Web programlamaya yeni başlayanların en çok takıldıkları konulardan biridir bu:

- Bir butona tıklıyorsunuz
- Küçük bir pencere açılıyor
- Kullanıcı o pencerede bir şeyler yapıyor (listeden bir kayıt seçiyor, ya da bir hesaplama yapıyor)
- Kapat butonuna tıkladığında ana pencereye veri gönderiliyor
- ve küçük pencere kapatılıyor

Önce ana sayfadaki HTML koduna bakalım:

Şehir: <input type=text id=sehir/> <input type=button value="Seçiniz" onclick="sehirSec()"/>

Burada Seçiniz butonuna tıklandığında küçük bir pencerenin açılmasını ve şehirleri listelemesini istiyoruz. Bu şehirlerden birine tıklandığında sehir isimli textbox'a o şehrin adını yazacağız. Butona tıklayınca çalışacak olan sehirSec isimli fonksiyon ana sayfanın içine aşağıdaki gibi yazılır:

<script>
function sehirSec(){
    window.open('sehirler.html', 'win', 'width=400 height=400 scrollbars=yes');
}
</script>

Bu kod görüldüğü üzere sehirler.html isimli sayfayı 400x300 genişliğinde bir popup pencerede açıyor. Şimdi sehirler.html dosyasının içine bakalım:

<a href="javascript: sec('Ankara')"> Ankara </a><br>
<a href="javascript: sec('İstanbul')"> İstanbul </a><br>
<a href="javascript: sec('İzmir')"> İzmir </a><br>
..vs ..vs

Bu kodda şehirleri link şeklinde listeliyoruz. Linklere tıklandığında sec() isimli Javascript fonksiyonu çağrılıyor. Bu fonksiyon ana sayfaya seçilen şehri gönderme ve pencereyi kapatma işini yapacak. Bu fonksiyonu sehirler.html dosyasının içine aşağıdaki gibi yazıyoruz:

<script>
function sec(sehirAdi){
    // ana sayfadaki text box'ı alalım
    var textBox = window.opener.document.getElementById('sehir');
    // seçilen değeri bu textbox'a yazalım
    textBox.value = sehirAdi;
    // bu küçük pencereyi kapatalım
    window.close();
}
</script>

Bu hikayenin en önemli noktası sizin de farkedebileceğiniz gibi window.opener. Bir pencereden o pencereyi açan pencereye erişmek isteniyorsa window.opener kullanılır. O pencerenin dökümanına erişmek için window.opener.document kullanılır. O dökümandaki bir HTML elementine erişmek için de window.opener.document.getElementById('id') kullanılır. O elementin de değerine erişmek için window.opener.document.getelementById('id').value kullanılır.

Nesne yönelimli programlama böyledir. Noktalar zincirleme isim tamlamaları oluştururcasına arka arkaya dizilir faydalı olmaya çalışırlar.
fizikci
28 Mayıs 2008 18:40
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
» CSS: Div gibi block elementleri yanyana dizmek » HTML: Bir önceki sayfaya dönen link yapmak » HTML: Fare üzerine gelince utanıp kızaran buton yapmak » C#: Bir kolleksiyonu string dizisine çevirmek » HTML: İçeriği edit edilebilen HTML elementi » Javascript ile Nesne Yönelimli Programlama (OOP with JS) » C#: Ayın son gününü elde etmek » Javascript: Kullanıcıya emin misiniz diye sormak » Bir PHP Hikayesi - Bölüm VI - Biraz da Javascript hikayesi » Javascript: Bir elementi butona tıklayarak gizlemek ve göstermek yani toogle » C#: Tamsayı formatlama - int formatting » C#: Bir string değişkenin içeriğini dosyaya yazma » C#: Hızlı konfigürasyon programlama » HTML: Outlook açan e-mail linki yapmak » C# ile CLR stored procedure » CSS uygulama yöntemleri » C#: Bir dizindeki tüm dosyaları silmek » .Net ile file upload » Javascript Toolbox » C#: Uygulamanın hangi dizinde olduğunu öğrenmek » C#: Form içindeki tüm kontrollere Control[] dizisi şeklinde erişmek » JavaScript ile redirection » C#: DataTable'ı bir HTML tablosu olarak çıktıya yazarken tekrar eden kayıtları bir kere yazmak » C#: Yüklenmiş bir assemblynin hangi dizinde olduğunu öğrenmek » C#: Tarih formatlama - DateTime formatting » C#: Bir dizinin bazı elemanları ile yeni bir dizi oluşturma » Javascript ve HTML ile grafik çizmek » C# ile regular expression kullanımı » JavaScript ile regular expression kullanımı » C#: Virgüllü sayı formatlama - decimal formatting » C#: IFormatProvider ile parse etme » C#: Bir dosyanın içeriğini string değişkene aktarma » CSS: Relative element içine absolute elementler koymak

© 2005, Bilişim Kulübü. (1125 ms)
Dost siteler: Nasıl, Çınar Framework