Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  (ks.) Object DataBase Management System. Veriyi modellerken ve oluştururken nesnelerden faydalanan DBMS türüdür. class, inheritance, property, method gibi OOP'e yönelik özellikleri destekler ve veritabanını oluştururken bu teknolojileri kullanır.

bkz: db4o

OODBMS olarak da geçer. Object Oriented DataBase Management System kelimelerinin kısaltılmışıdır.
bateristt
27 Eylül 2005 11:03
2.  90'lı yılların başlarından itibaren, Java'nın da yaygınlaşmasıyla object DBMS rüyasına ilgi arttı. Kanaatim odur ki; katıksız object oriented olan Java dilinin kullanıcıları, refah seviyelerini biraz daha yükseltmek kaygısıyla, veritabanlarının da nesne yönelimli olmasını arzu ettiler. Hatta nesne yönelimli programlamanın gerçek dünyayı daha iyi modellediği söyleminden yola çıkarak "biz artık bu relational modeli ne programlamada ne de veritabanında görmek istemiyoruz" çılgınlığına vardırdılar işi.

Programlama tarafında Java zaten katıksız OOP idi, problem veritabanı tarafıydı. Evet veritabanın object oriented olması isteniyordu. Bu talep bir arzı netice verdi ve 90'ların ortalarına gelindiğinde büyük-küçük bir sürü ODBMS şirketi ortaya çıktı. O dönemde Oracle, vb. dev veritabanı şirketleri relational model ile zaten çalışıyordu. Yeni kurulan ODBMS şirketleri relational modeli hedef alınca ister istemez bu dev şirketleri de hedef almış oluyorlardı. Relational ve object model savunucuları internet üzerinde ateşli tartışmalar yapmaya başladılar.

Bu tartışmalarda object'ciler; object modelin gerçek dünyayı daha iyi modellediğini, en geç 10 sene içinde relational veritabanlarının tamamen ortadan kalkacağını, vb. bir çok şeyi iddia ettiler. Ne yazık ki geçen 10 sene relational veritabanı sistemlerinin çok daha güçlenmesinden başka bir sonuç vermedi. Çoğu object database şirketi kapandı veya iflas etti.

Bu on senelik sürecin en önemli faydası şu oldu. Object veritabanı tasarlamak için çalışmalar yapılırken çok güzel, yeni ve orjinal fikirler ortaya çıktı. Relational database üreticileri bu yeniliklerin gerisinde kalmak istemediler ve veritabanlarında bu özelliklerden hoşlarına gidenleri implement ettiler. Böylece relational veritabanı sistemleri daha gelişmiş, ilerlemiş oldu. Stored procedureler, triggerlar hep object model çalışanlarının fikirlerinin relational tarafta uygulaması olarak ortaya çıktı. Tablolar arasında inheritance, composite type gibi daha ileri seviye özellikler de bazı veritabanları* tarafından uygulandı.

Hikaye bildiğim kadarıyla böyle. Ama object database rüyası halen devam ediyor. Önümüzdeki 10-20 yılın neler göstereceğini bekleyip görmek lazım.
fizikci
27 Eylül 2005 12:13
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1140 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen