Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Visual Studio'da sınıfların public property'lerini listeleyen ve değiştirilmesine izin veren grid.

Hemen her IDE'nin buna benzer bir gridi vardır. Formun üzerine bir kontrol (widget) koyar, sonra bu kontrolün özelliklerini property grid ile düzenlersiniz. Property grid tam bir binding mantığı ile çalışır. Seçili nesnenin public özelliklerini listeler, değerlerini gösterir; nesne üzerinde kod ile bir değişiklik yaptığınızda bu durum property grid üzerinde de görünür, ya da property grid'de listelenen özelliklerden birini değiştirdiğinizde bu değişiklik seçili nesneye yansıtılır.

Visual Studio'daki property grid programcıların kullanımına açıktır. Bunun için ToolBox'ta PropertyGrid kontrolünü bulup formunuzun üzerine sürekleyip bırakmanız yeterli. Daha sonra programatik olarak PropertyGrid kontrolünün SelectedObject özelliğine bir nesne örneğini atamanız gerekiyor. Bu nesnenin sahip olduğu tüm public property'ler PropertyGrid'de listelenecektir.

Son olarak UITypeEditor sınıfı ve bir düzine attribute yardımıyla PropertyGrid kontrolünüzü çok daha kullanışlı hale getirebileceğinizi söyleyip, kısa bir örnek kodla girişimizi kemale erdirelim:

Bir form oluşturun, üzerine button1 isimli bir Button kontrolü koyup click event'ine aşağıdaki kodu yazın:

PropertyGrid pg = new PropertyGrid();
pg.Dock = DockStyles.Fill;
pg.SelectedObject = button1;

Form form = new Form();
form.Controls.Add(pg);

form.Show();

Kodu test etmedim ama eğer hatasız çalışırsa butona tıkladığınızda içinde PropertyGrid olan bir form açılması gerekiyor. Formunuzdaki butonun özelliklerini listeleyecek. PropertyGrid'i kullanarak butonun özelliklerini değiştirin. Bu değişikliklerin butona direk yansıtıldığını göreceksiniz.

İpucu: Diyelim ki; müşteriniz için geliştirdiğiniz programın "seçenekler" menüsünden programla ilgili bazı ayarların yapılabilmesini istiyorsunuz. Şunları yapın:
1. Tüm seçenekleri kapsayan bir sınıf yazın. Bu sınıfın adı Options olsun. Default özellikleri bu sınıfın constructor'ında belirleyin.
2. Seçenekler menüsüne tıklandığında yukarıdaki kod örneğimizde olduğu gibi bir form yaratın, içine PropertyGrid koyun ve SelectedObject özelliğine "new Options()" nesnesini atayın.
3. Kullanıcı ayarları yapıp OK'e basınca propertyGrid.SelectedObject nesnesini diske serialize edin. Tekrar açacağınız zaman deserialize edin.
fizikci
23 Nisan 2006 19:03
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen