Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Free Software hareketinin kurucusu.

80'lerde -Richard'ın MIT yapay zeka laboratuarında çalıştığı günlerde- kullandıkları yazıcı zırt pırt arıza yapıyormuş. Yazıcının driverının kaynak koduna sahip oldukları için, demişler "şu drivera bir kod ekleyelim, arıza yaptığı zaman bütün çalışanlara haber versin." Yapmışlar da. Böylece yazıcıdan arıza mesajı geldiğinde müsait olan eleman gidip arızayı düzeltiyormuş. (Artık kağıt mı sıkışıyor ne oluyorsa..)

Derken laboratuara daha güzel Xerox marka bir yazıcı alınmış. Laboratuar elemanları "bu yazıcının driverına da aynı kodu ekleyelim, iyi oluyodu" demişler. Lakin ne mümkün! Driverın kaynak kodu yok. Xerox'dan istesen vermiyor. Richard uyuz olmuş bu duruma tabi. "Lan" demiş "dur bakiim, ben yapacağımı bilirim."

Sonra Free Software Foundation'ı (FSF) kurmuş. Kurumun ilk projesi bir işletim sistemi yazmak olmuş. Beleş bir işletim sistemi. Sonra beleş serverlar, browserlar, programlar, falanlar, filanlar yazılmış. Böylece GNU felsefesi doğmuş.

Richard çok sağlam bir programcıdır bu arada. GNU Emacs, GCC, GDB ücretsiz yazılımlarını da o geliştirmiştir ki bunları yazmak işletim sistemi çekirdeği yazmaktan daha kolay değildir.
fizikci
14 Şubat 2005 14:07 ~ 10 Ocak 2006 02:06
2.  Richard free kelimesinin beleş anlamına da gelmesinden rahatsız oluyormuş. Özgür anlamı daha çok hoşuna gidiyormuş. Hatta İngilizce'de tek başına özgür anlamına gelen bir kelime olmaması nedeniyle Türkçe'deki özgür kelimesine ilgi duyuyormuş.
fizikci
14 Şubat 2005 15:23
3.  İngilizce'deki free kelimesinin farklı anlamlara gelmesinden ötürü:
"'free' as in 'free speech', not as in 'free beer'." cümlesini sarfetmiş kişi.
sertw
20 Kasım 2005 01:08
4.  http://www.stallman.org adresindeki kişisel web sitesinde politik yazılar yazan, hayranları için fotoğraflarını yayınlayan ilginç bir adam. Fotoğraflarından birinde güç kablosundan kendine kravat yapmış.
fizikci
06 Aralık 2005 14:18
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» Emacs » GNU/Linux » GCC » FSF » GNU


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1156 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen