Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Her hangi bir konuda hizmet veren bilgisayar veya program. Örnegin Web Server dendigi zaman IIS, Apache vb. programlar akla gelir. Bu programlari server yapan sey sudur: arka planda calisir, kendilerine gelecek web sayfasi taleplerini genellikle 80 nolu porttan sürekli olarak dinlerler.
fizikci
06 Ocak 2005 17:26
2.  Bilgisayarlar hakkında server denilse de aslında server olan şey bilgisayar değil programdır. Çünkü aynı bilgisayar client olarak kendi üzerinde çalışan bir uygulamaya bağlanabilir. Bu durumda bizim bilgisayar hem server, hem de client olmuş olur.

Örneğin bilgisayarınızda kurulu IIS bir serverdır. Browser'ı açıp http://localhost'a bağlanırsanız, browserınız; IIS sunucusundan hizmet talep eden bir client olmuş olur. Burada server olan IIS, client olan browserdır. Bilgisayarın server ya da client olması anlamsızdır.

Client ve serverın aynı bilgisayar olması çoğu kez genç programcıların kafasını karıştırır. :) Mesela gençliğimde, HTML ile file input elementini kullanarak server'a dosya transfer etmeye çalışırken kendi bilgisayarımda kodun başarıyla çalıştığını, uygulamayı gerçek web sunucusuna taşıdığımda ise çalışmadığını görmüştüm. Sonra anladım ki sunucuya dosyanın kendisini değil sadece adını gönderiyormuşum. Kendi bilgisayarım dosya adını kullanarak, dosyayı bir dizinden başka dizine kopyalayabiliyordu ama uygulamayı web'e taşıdığımda dosya adı yeterli olmuyordu tabi. Form elementinde enctype="multipart/form-data" özelliğini belirtmem gerekiyormuş meğer.

Geçenlerde bir mail grubuna benzeri bir sebepten kaynaklanan problemle ilgili soru geldi. Arkadaş istemci tarafında chkdisk komutunu çalıştırmak istiyordu. (sadece asp.net ile imkansız olan bir şey!) Bir diğeri de cevap vermiş; "Process.Start("chkdisk ..") komutunu kullan" demiş. Arkadaş da bu komutu kullanmış "evet oldu, teşekkürler" diye cevap vermiş. Halbuki farkında değil sunucu tarafında chkdisk yapılıyor. Ama sunucu ve istemci aynı bilgisayar olduğu için istemcide yaptığını zannediyor. :)

İki bilgisayarı olan ve web uygulaması geliştiren arkadaşlara tavsiyem; bir bilgisayarı server, diğerini de client olarak kullansınlar. O zaman işleyiş çok daha iyi anlaşılacaktır.
fizikci
04 Eylül 2005 14:16
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» session » Client-activated components » Windows 98 » AdRotator » Veritabanı » Flash ile Databaseden veri çekme » Windows Server 2003 » input validation » remoting » HTTP » RAT » listener » WINS » meebo » SLIP » Server Push » Download » DCOM » JavaScript » client side » MySQL » Gateway » S-HTTP » Remoting host » Javascript hakkında » blank.gif » ASP.NET, JSP, ASP, PHP? Hangisi? Neden? » redirection » Layers Pattern » .Net Remoting Architecture » remoting tutorial » protocol » Marshal by value » XMPP » red hat » Client-server » networkçü atasözleri » Oracle Net » Server-activated components » CuteFTP » Dedicated Server » Upload » Activation » stored procedure » Sitematik » thread-safe » IMAP » state » viewstate » ie üzerinden video oynatma


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1765 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen