Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  yazılım geliştirirken takım olarak çalışılabilmesini sağlayan sistemdir. aynı anda, aynı proje üzerinde birçok kişinin çalışmasını mümkün kılan sistemdir.
bateristt
26 Temmuz 2005 17:03
2.  bkz: Visual SourceSafe
bkz: Team Foundation Server
bkz: Borland TeamSource
bateristt
26 Temmuz 2005 17:07
3.  Türkçede Kaynak* Kontrol Sistemi.

Bu tür sistemlerin ne derece etkili olduğunu ekip halinde yazılım geliştiren* programcılara sorarbilirsiniz. Yazılımevlerinde eskiden çok sık karşılaşılan bir duruma çözüm niteliğinde doğan bu sistemler, yazılımların büyümesiyle daha bir önem kazanmıştır. Bu sayede yazılımınızı oluşturan kodların güvenliğini sağlamış olursunuz. Çünkü bu yapıda kodlar, merkezi birimde her türlü bela ve musibetten emin bir şekilde korunmaktadırlar.

Yazılım geliştirici*ler, bir proje içine dahil edildikleri zaman, Source Control System içinde bir user olarak açılırlar. Daha sonra ilk iş olarak, yazılımın son versiyonunu kendi makinelerine alırlar.(get latest) Bu sayede çalıştıkları yazılım projesinin bir kopyasını kendi bilgisayarlarına almış olurlar. Bir developer, bir kod üzerinde değişiklik yapacağı zaman, o kodun başkaları tarafından değiştirilmesini engellemek için bir işaret koyar(check out). İşleri bitince de kodun değişiklik yapılmış halini(yeni halini), sisteme aktarırlar. Bu sayede bir başka yazılımcı (get latest) yaparak, projenin güncel halini alarak çalışmalarına devam eder.Bu şekilde bir ekip içinde birçok kişi aynı bir projenin farklı yerlerinde, birbirlerini etkilemeden çalışmış olurlar.Böylesi sistemlerin kullanılmadığı, ekip halinde yazılım geliştiren programcıların ne kadar zorlanacağını varın siz düşünün.

Bazı Source Control System yazılımları, belirli bir andaki projenin haline geçmeye izin verebilir, kod üzerinde yapılan iki düzenleme arasındaki farkları bulabilir ve değişiklikleri kim, ne zaman yapmış gibi istatikler de sunabilmektedir.
mennan
26 Temmuz 2005 19:21
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1140 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen