Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Universal Asynchronous Receiver-Transmitter

Bu seri portlar uzerinden komunikasyonu saglayan chipin adidir. Modem'den Modem'e olan komunikasyon esasinda UART TO UART tir. Çünkü seri portlar kullanilir.

Bu protlarin ayarlarina da tabiki seri port ayarlari denir. Modem ayarlariyla karistirmayin.

Seri portla alet arasindaki transferin hizina seri port hizi denir ve bit-per-second yani bps birimiyle ölçülür. Genelde port hizi modem hizindan 4 kat daha fazladir. Standart ASCII karakterleri icin sadece 7 bit kullanilir fakat genelde bu 8 bittir. Hata (ERROR CORRECTION) düzeltme mevcuttur ve 100% başarılıdır. Error correction data framelere bölünerek yapılır. Daha kücük parçalara. OSI referans modelde Datalink katmanında bu işlem gerçekleşir yani frameleme işlemi.

Checksum uygulunır. CHECKSUM data hesaplama yontemidir. Checksum orjınalden daha fazla data ıçerir, checksum data frame'e eklenir ve datayla beraber transfer edilir, bu datayı alan modem aynı hesaplamayı yapar ve alınan checksum datayla karsılastırır ve checksum'ın alındığını göndericiye bildirir. Eğer değer eşit değilse, datanın yeniden gönderilmesini ister. Bu işlem datayı yavaslatır.

Bir şey daha; internal modemlere port ayarı yapılır, çünkü modemin kendisinde bir UART vardır ve tabiki birde seri port. Bir başka deyişle internal modem motherboard daki seri portu kullanmaz.
:-)
ODUN
19 Mayıs 2005 05:55
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1062 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen