Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Microsoft tarafından geliştirilen, olay güdümlü*, component bazlı, Visual Studio 6.0 ile birlikte satılan, iş uygulamaları geliştirmek için günümüzde en çok kullanılan programlama dillerinden biri.

BASIC sentaksı ile yazılır. GUI geliştirmek için RAD ortamına sahiptir. Uygulama geliştirirken, Delphi de olduğu gibi, bir kaç komponenti yanyana getirir, ilişkilendirirsiniz, olur biter. Elbette büyük uygulamalar komponentleri yanyana getirerek yazılmaz, ama küçük uygulamalar için bu tarz programlama zamandan büyük tasarruf sağlar.

Visual Basic'in ilk versiyonu DOS ortamında BASIC'in son versiyonu olan QuickBASIC'in UI destekli versiyonu olarak piyasaya sürüldü. Bu UI desteği grafiksel değildi, yani GUI değildi, pencereler, dialog kutuları oluşturmak için bazı özel ASCII karakterleri kullanılıyordu. Borland tarafından geliştirilen Turbo Vision'ı bilenler ne demek istediğimi daha iyi anlamıştır.

Bugün artık son versiyon olarak Visual Basic .Net vardır. Microsoft 4-5 sene kadar sonra Visual Basic'in eski sürümünden (6.0) desteğini tamamen çekeceğini duyurmuştur.
fizikci
02 Kasım 2005 21:04
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1250 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen