Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Visual Studio 2005 ile birlikte gelen harika özellik. .NET Framework kullanarak Microsoft Office içinde kullanabileceğimiz add-in uygulamaları geliştirebilmemize olanak sağlar. add-in deyince aklınıza ufak, basit uygulamalar gelmesin. koskoca CRM uygulamasını Microsoft Office Outlook içine yerleştirmiş iki büyük amerikan firması var.

Bu sistemin geliştirilmesindeki asıl gerekçe insanların Office sistemini kullanarak yazışıp haberleşmesi, ama iş akışlarını, müşteri ilişkilerini yönetmek için ayrı yazılımlara ihtiyaç duyması konusu. Şu anda Outlook ile haberleşip müşterilerimizle yazışabiliriz fakat müşteri cari bilgilerini, borç/alacak durumlarını, vs. bilgileri görebilmek için ayrı bir uygulamaya ihtiyacımız var. Bu da pencereler arasında git-gel yaparak ve bilgisayardan çok insanı yoran bi çözüm. Visual STudio Tools for Office ile Outlook içine yazılacak bir CRM uygulaması tüm işleri bir arada götürebiliyor, sadece outlook kullanıyorsunuz.

TechEd 2005 de gösterilen bir video ile sizleri başbaşa bırakayım. Steve Ballmer ve BJ Holtgrewe'in tanıtımıyla izleyebileceğiniz videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Video'nun girişinde Steve Ballmer'in bağırarak konuşması da ayrıca dikkat çekici. ERP, CRM tarzı uygulamalar yazanlar veya yazmayı düşünenlerin izlemesini şiddetle öneririm.

http://download.microsoft.com/download/4/c/c/4cc9a813-d485-42a9-b7c3-aedff3e4a4e5/TechEdOutlookDemo.wmv
bateristt
17 Kasım 2005 18:49
2.  Geliştirmeyi planladığınız CRM yada ERP uygulamasını Outlook'un içine koymak mı daha iyi yoksa Outlook'u uygulamanızın içine koymak mı daha iyi düşünmek lazım. Outlook'u uygulamanızın içine koymaktan kastım Contact, Inbox vb. Outlook klasörlerindeki bilgileri COM üzerinden uygulamanıza çağırmaktır.

Burada asıl problem şudur. Uygulamanızı son kullanıcıya satmak için mi geliştiriyorsunuz, yoksa sadece firmanız için mi geliştiriyorsunuz? Eğer firmanızda outlook kullanılıyorsa ve firmanıza özel problemleri çözmek için uğraşıyorsanız Outlook içinde çalışan uygulama geliştirmek mantıklı olabilir.

Ama eğer son kullanıcı için uygulama geliştiriyorsanız kendi uygulamanızı outlook veya başka bir programla sınırlandırmanız bence doğru değildir. Lotus Notes ile de VSTO ile yazılan uygulamalar gibi (hatta belki çok daha fazlası) uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ama Lotus da, Outlook da fanidir.

Yalnız - vidyoyu izledim de - birşey dikkatimi çekti; adamlar sanki bilgisayar teknolojisinde çığır açmış gibi artislik yapıyorlar. Nedir ya? Lotus'la da yapılıyordu bu. Yeni bişey değil ki..

Şu açıdan güzel; ilerde bir müşteriniz sizden özel kullanımı için bir uygulama isterse, Outlook da kullanıyorsa, bu teknolojiyi kullanabilirsiniz. Böylece sıfırdan formlar tasarlama falan gibi işlerden yırtarsınız. Hem de müşteri emeyillerini okuduğu yerden çalışan bir uygulamadan daha bi memnun kalacaktır.

Not: Ha bateristt kardeşim, sen beğenmişsindir o ayrı, sana saygım sonsuz, ama Microsoft'a uyuzum baba ya. Zaten hala MVP'yi de vermediler bırakıcam datneti bilmemneyi ya.. :D
fizikci
16 Aralık 2005 13:28
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen