Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Açılımı Windows Internet Naming Service'dir.
Türkçesi Windows internet isimlendirme hizmetidir.

Ünivesitenin ikinci yılında yapmış oldığum stajda bu konu ile ilgili çalışmıştım.Özellikle Windows Server 2003 ile bu yapının nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmuştum.

Her bilgisayarın sahip olduğu 15 haneli bir NETBIOS ismi vardır. Ayrıca dünya üzerindeki bütün bilgisayarların farklı bir numarası daha vardır. Bu numara ethernet kartlarının üzerinde bulunan MAC adresidir.(Son zamanlarda, bu numaranın tekliği konusunda şüpheler de duymuştum.Ayrıca yazılım mertebesinde bu numaranın değiştirilebildiğini de duymuştum.) Temelde ağ* içindeki bütün makineler bu numaralar ile haberleşir. Bunun yanında ağda* bulunan her makinenin ayrı bir IP adresi vardır. WINS Server, bütün makinelerin IP-isim karşılıklarını tutar. Bu sayede broadcast yapılmadan doğrudan WINS aracılığıyla istenen isimli makinenin IP’si bulunabilir. WINS Server’ın IP’ si DHCP ile istemcilere* otomatik olarak dağıtılabilir.

WINS istemci* makine açıldığında WINS Server’a kendi isim ve IP’sini buna ek olarak da açıldığını gönderir. (Aynı şekilde kapandığında da bunu belirten bir mesaj gönderir.)Eğer aynı isme sahip başka bir makine yoksa WINS veritabanına kaydolur. Artık o ismin IP’si WINS’ ten istendiğinde yanıt verilecektir.

Her makine sahip olduğu roller için kendini WINS veritabanına kaydeder. Örneğin bir makine hem Router hem de IIS ise kendini, iki defa farklı rollerde kaydeder Bu sayede IIS’ i bulmak isteyen istemci WINS’ ten bunu kolaylıkla öğrenebilir.

WINS daima günceldir. Her makine WINS veritabanındaki kaydını sürekli yenilemek zorundadır. Ayrıca bir ağda* ikincil WINS de tanımlanabilir. Bu şekilde birinde sorun çıkarsa diğeri devreye girer.

WINS bir veritabanı kullanır. Bu veritabanının yedeğini* alabilir, aldığınız yedekten geri yükleme* yapabilirsiniz. Her veritabanında olduğu gibi log dosyası tutar. Log dosyasının tutulmasını iptal ederseniz işleyiş hızlanır; ama risklidir. WINS veritabanına manuel ve statik olarak da kayıt eklenebilir.

mennan
26 Temmuz 2005 20:17
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» broadcast » WINS » DHCP


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1250 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen