Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Web servisleri; XML, SOAP, WSDL ve UDDI açık standartları ile web bağlantılı uygulamaların entegrasyonu için geliştirilmiş bir kavramdır, teknolojidir. XML datayı bir format içinde sunma şeklidir. SOAP datayı transfer etmek için kullanılır. WSDL kullanıma açık olan servisleri tanımlamak için kullanılır. UDDI ise hangi servislerin kullanıma hazır olduğunu belirtmek için kullanılır. Sonuç olarak tüm bu teknolojilerle yapılmak istenen; tamamen platform bağımsız bir şekilde uygulamaların iş kuralları uygulamak ve data alışverişini sağlamaktır.

Bu teknoloji uygulama geliştirme dilinden de bağımsızdır. Perl ile yazılmış bir web servisi, Java ile yazılmış bir masaüstü uygulama veya C# ile yazılmış bir web uygulaması tarafından kullanılabilir. (consume etmek)
fizikci
05 Şubat 2005 11:01 ~ 25 Temmuz 2006 15:52
2.  Nasıl ki dllleri herhangi bir dil ile kullanabiliyorsak (istisnalar hariç), web servislerini de aynı mantıkta kullanabiliriz. Kısaca internet ortamındaki dllin değişik bir adı.
M.Koçer
27 Mayıs 2005 08:09
3.  Microsoft ve IBM'in yazilim marketine dikte ettigi baska bir teknoloji.(Ne kadar ise yarayacagini onumuzdeki yillarda daha iyi gorecegiz) Biryerlerde okumustum "web servisleri lisede yasanmis cinsel deneyimler gibidir. Herkes cok sey konusur ama ortada birsey yoktur" gibi birsey diyordu. Kanimca dogru bir teshis :)
shah
21 Haziran 2005 08:48
4.  bkz: xml-rpc
hey
21 Haziran 2005 09:05
5.  Service Oriented Architecture (SOA) gücünü XML Web Servislerinden alır.
fizikci
25 Ekim 2005 15:49
6.  .NET projelerinde XML Web Serivisi kullanabilmek için web servisini projenize referans olarak eklemelisiniz. Visual Studio .NET IDE'sinde referans eklemek istediğiniz projenize sağ tıklayın ve "Add Web Reference..." menüsünü seçin. açılan ekranda web servisinin linkini girin ve bir isim verdikten sonra "Add Reference" butonuna basın. artık web servisini projenizde kullanabilirsiniz.

ayrıca projenizin geliştirilmesi sırasında web referansı için kullandığınız link müşterinize verdiğinizde değiştirilmesi gerekebilir. bunu yapmak için web servisi ile birlikte projenize eklenen Reference.cs dosyasını düzenlemeniz gerekli. Project Explorer içinde Reference.map altında Reference.cs dosyasında gerekli yerleri düzenleyerek web servisinin link'ini değiştirebilirsiniz. eğer Reference.cs dosyasını göremiyorsanız Project Explorer'da "Show All Files" seçeneğini aktif hale getirin.
bateristt
10 Şubat 2006 22:53
7.  .NET projelerinde bir web servisini referansalarınıza eklediğiniz vakit Visual Studio bu servise ait WSDL'i inceler, her bir WebMethod'un parametre ve dönüş tiplerine bakar, standart olmayan tipleri (yani web servisini yazan kişinin oluşturduğu sınıfları) istemci tarafında generate eder. Oluşturulan bu sınıflar, methodları olmayan, sadece veri taşıma amacına yönelik sınıflardır. Servis çağrılarında kullanılırlar ve server tarafında gerçek tiplerine dönüştürülürler. Bkz: serialization, SOAP

Kurumsal uygulamalarda bu tür data taşımaya yönelik sınıflar ayrı bir proje içinde tanımlanır ve diğer tüm projelerin bu projeyi referanslarına eklemesine izin verilir. Bu durumda Visual Studio, WSDL'de gördüğü tipleri istemci tarafında zaten bulduğu için generate etmek için uğraşmaz, sadece metodlari generate eder.

(Generate etmek lafını istemeye istemeye defalarca kullandım. Ama üretmek, yaratmak, vb. kelimeler tam karşılığı vermeyecekti. Türk Dil Kurumu'ndan özür diliyom ben.)
fizikci
11 Şubat 2006 10:08
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1203 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen