Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Cep telefonu ile GSM operatörü arasındaki ilk geçiş noktasıdır. Temel birkaç özelliğe sahip olduğu için bu adı (base station) alır.

GSM ile haberleşmede gezgin abone (mobile subscriber) ile radyo frekanslı (kablosuz) iletimi ve MSC ile kablolu iletimi kurar. MSC ise abone bilgilerine göre baz istasyonuna abonenin ağa bağlanması veya  arama ile ilgili hat verilmesi gibi yetkilendirme vb. işlemleri gerçekleştirme girişimine izin verilip verilmeyeceğini onaylar.
Ergin
21 Mayıs 2007 22:46 ~ 21 Mayıs 2007 23:20
2.  Baz istasyonu sınırlı bir kapsama alanına sahiptir ve mobil abonenin bu alan dışına çıkarken konuşmasının kesilmemesi için abonenin komşu baz istasyonuna aktarılmasına handover (devir teslim) denir. Bu esnada komşu baz istasyonundan bir kanal tahsisi yapılır ve onun yayın yapmakta olduğu frekansa mobil cihaz geçiş yapar.

Komşu baz istasyonları birbirleri ile aynı frekansta yayın yapamaz ama birbirinden uzak baz istasyonları aynı frekanslarda yayın yapabilir. Buna frekansın yeniden tahsisi denir ve operatör firmanın ekonomisi için hayat kurtarır bir özelliktir.
Ergin
21 Mayıs 2007 22:52
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1046 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen