Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Dynamic Host Configuration Protocol

Bkz. TCP/IP
fizikci
19 Ocak 2005 10:56
2.  Bu protokol TCP/IP kullanılan bir ağdaki makinaların otomatik konfigürasyonunun yapılabilmesi için tanımlanmıştır. DHCP ile şunlar yapılabilir:
* Makinalara otomatik IP adresleri atamak.
* Subnet mask, default router, ve benzeri bilgileri sağlamak

bkz: http://www.dhcp.org/
fizikci
21 Ocak 2005 19:00
3.  TCP/IP protokolünü kullanan bilgisayarların ağ* içinde tanımlanabilmeleri için bazı parametrelere sahip olmaları gereklidir. Bunların başında IP adresi ve subnet mask gelir. Bunların dışında default gateway*, DNS, (varsa)WINS adreslerinin de bilinmesi gerekebilir. Ağda* birkaç bilgisayar bulunuyorsa bunları el ile girmek zor olmaz. Ama 100 makineli bir ağda* bütün parametreleri doğru girmek zordur. Bunları otomatik yapan yapıya DHCP denir.

Ağdaki* bir makine bu yapı için önceden tanımlanır. Bunun konfügrasyonu yapılırken gerekli bütün tanımlamalar(router, DNS, WINS,File Server, Print Server vs.) yapılır. IP adresini DHCP’ den alacak şekilde tanımlanan istemciler** içinde broadcast yaparak IP adresi ve gerekli tanımlamaları alabilmek için, ortamda DHCP sunucusu arar. DHCP Server, kendi IP ‘sini göndererek kendisinin varlığını belli eder. Ardından bazı işlemlerle gerekli yapılandırmalar istemciye* gönderilir.

Unutulmaması gereken bir husus da DHCP Server’ın statik bir IP adresinin olması gerektiğidir. Çünkü DHCP Server kendi kendine IP veremez.
mennan
26 Temmuz 2005 19:57
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1218 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen