Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Üniversitlerin Bilgisayar Bilimleri ile ilgili bölümlerinde okutulan bir dersin adı.Sayısal işaret işleme olarak türkçeleştirilebilir.Haberleşme, video ve görüntü işleme, ses işleme, askeri uygulamalar ve tıbbi uygulamalarda faydalanılan bir bilim alanı.
mennan
07 Mart 2006 02:04
2.  Sayısal işaret(sinyal) işleme bir diğer adıyla Digital Signal Processing(DSP), isminden de anlaşılacağı üzere sayısal(dijital) olarak sinyaller ile inceleyen bir bilim dalı olarak belirtilebilir. Burada önemli olan, sinyallerin analog olarak değil de sayısal olarak işlenmesidir. Sinyal veya bir diğer adıyla işaret, fiziksel bir durum hakkında bilgi taşıyan, bir veya birden fazla değişkene bağlı fonksiyon  olarak tanımlanır. Bir telefon kablosundan geçen sesi taşıyan bilgi parçacıkları veya bir radyonun dalgaları üzerinde taşınan işaretler bunlara örnek verilebilir.

Eskiden daha çok elektrik mühendislerinin ilgi alanına giren bu konu, günümüzde birçok alana hitap eden bir yapı halini almıştır. Nükleer enerji istasyonları, ses-video işlem laboratuarları, GSM altyapısını oluşturan sistemler, Biotıp uygulamaları hep sayısal işaret işlemenin ilgi alanlarını oluşturur.

İşaret işleme tarihi 1965  yılına dayanır. Mainframe gibi yüksek kapasiteli bilgisayarlar ile Fast Fourier Transform(FFT) işlemleri sinyal frekans spektrumlarını hızlı bir şekilde hesaplanması ile kullanım alanı bulan DSP, o tarihten bu yana yapılan çalışmalar ile günümüze kadar gelmiştir.

Sayısal işaret işleme birçok alanda kullanılmaktadır. Mobil telefonlar, multimedya bilgisayarlar, video kaydedicileri, CD okuyucular, harddisk sürücü kontrol kafaları ve modemler, ve çok yakın bir zamanda TV ve telefonların devre yapıları yerini alacaktır. Sayısal işaret işlemenin kullanıldığı bir diğer önemli alan da işaret sıkıştırma(compression) ve çözmedir(decompression).
mennan
24 Mart 2006 21:49
3.  Detaylı bilgi için bkz. http://mennan.kagitkalem.com/PermaLink,guid,1913bf00-2a7d-4d1a-8c8c-ff1ec116c38e.aspx
mennan
24 Mart 2006 21:50
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen