Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  ASP.NET'te bir dosya.

Hiç bir şey kendiliğinden olmaz belki ama Visual Studio'da bir web application oluşturduğunuzda bu dosya kendiliğinden gelir. Script dosyasıdır. Derlemeniz gerekmez. İlk requestle birlikte derlenir zaten.

İçinde Application_Start, Application_End, Application_Error, Session_Start, Session_End methodları hazır gelir. Şunun gibi;

<%@ Application Language="C#" %>

<script runat="server">
   
    void Application_Start(object sender, EventArgs e)
    {
        // Code that runs on application startup
    }
   
    void Application_End(object sender, EventArgs e)
    {
        //  Code that runs on application shutdown
    }
       
    void Application_Error(object sender, EventArgs e)
    {
        //  Code that runs on application error
    }

    void Session_Start(object sender, EventArgs e)
    {
        // Code that runs when a new session is started
    }

    void Session_End(object sender, EventArgs e)
    {
        // Code that runs when a session is ended
    }
      
</script>

Application_Start, IIS'in (web sunucusunun) çalışmaya başlaması demektir. End ise çalışmasının durdurulması demektir. Bu aşamalarda yapmanız gereken bir şey varsa bu metodlarda yapabilirsiniz. Application_Error ise web sayfalarından herhangi birinde bir exception oluştuğu zaman demektir ki,  bu metodun içinde oluşan exception'ı kullanarak ziyaretçinizi bir çeşit hata sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Session_Start ise yeni bir ziyaretçi sitenize geldiğinde, ilk talebinde çalışan metoddur. Yani bir ziyaretçi için session açıldığında çalışır. Bu ziyaretçi sitenizi gezip tozarken Session_Start bir daha çalışmaz elbet, sadece ilk defaya mahsustur. Ziyaretçiniz sitenizden usanıp terkettiği zaman Session_End çalışacaktır. Ama tabi bilgisayarlar o kadar akıllı değil*, ziyeretçinin usandığını falan anlayamıyorlar henüz. Şimdilik yaptıkları şey şu: Ziyaretçinin son talebinden bu yana eğer 30 dk* geçmişse ziyaretçiyi usanmış kabul edip session'ı kapatıyorlar.

Burada yazmayan (global.asax ile birlikte kendiliğinden gelmeyen) başka metodlar da var. Bunlardan biri Authentication_Request falan gibi bir şeydi. Bana da o lazım oldu şimdi, tam Google'da arayacaktım, dur bakiim belki Bilişim Kulübü'nde vardır dedim. Heyhat! Global.asax bile yokmuş. Sonra coştum, bu girişi yazdım. Authentication_Request'i de Google Amca'ya bi sorayım, bulabilirse buraya da yazarız inşallah.

Aslında Google'a da sormaya gerek yok da, sırf tembellikten soruyorum. Gerek yok çünkü global.asax scriptinde gördüğümüz bu metodlar, ASP.Net'te var olan HttpApplication sınıfının eventleri için yazılıyor. Dolayısıyla HttpApplication sınıfını intellisense'le neyin inceleyip bütün eventlerini öğrenebiliriz. - Dii mi Cevat Aabi? - Evet, ekmek getir dibini sıyıracam. - E, ama bugün oruç diil misin Cevat Aabi? - Yok ben Diyanet'e göre tutuyom bu sene.
fizikci
23 Eylül 2006 12:34
2.  Url rewriting için de kullanılan çok sevdiğim harika bir dosya.
BaRNeY
15 Ekim 2008 17:25
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen