Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  sql serverda insert, update, delete işlemlerinden önce çalışan trigger tipi. bi nevi before event diyebiliriz. sadece trigger dediğimizde sql server after olarak anlıyor.

yorum yapacak olursak kötü bi tasarım, diğer serverlarda olduğu gibi before ve after diye belirtebilsek güzel olurdu. bir de row-row çalış diye bişey yok...
kar
24 Eylül 2005 12:07
2.  "instead of" yani "kullanıcı şunu yapmak istiyor ama sen bunu yap" triggerı. Bu fasiliteyi kullanarak, mesela kullanıcının veritabanınıza gönderdiği "delete from urun where id=1" komutunu "update urun set silindi=1 where id=1" şeklinde değiştirebilirsiniz.

Bu konuda PostgreSQL'in çok başarılı olduğunu düşünüyorum. PostgreSQL'de başlı başına bir Rule System vardır. Bu sistemi kendiniz kurar yapılandırırsınız. Öyle yapılandırırsınız ki, kullanıcı veritabanınızda insertler, updateler yaptığını zanneder ama siz bu komutları bambaşka bir şekilde ele alırsınız. Bu sayede kullanıcı ile veriler arasına kurallarınızı (yani rule katmanınızı) koymuş olursunuz. bkz: PostgreSQL Rule System
fizikci
24 Eylül 2005 12:25
3.  Bu triggeri kullandığınızda yapacağınız işlemi, kendiniz belirtmeniz gerekecektir SQL Server için. Örneğin bir tabloya bir insert yapacaksanız ve bu tablonun instead of insert trigger inı tanımlamış iseniz , insert işlemi yapılmayacaktır. Bu insert işlemini kendiniz trigger içinde yapmanız gerekecektir eğer öyle bir gerekliliğiniz var ise. Eğer bir kitap ödünç sistemi yapıyor iseniz ve üzerinde 3 kitap olan üyeye ödünç kitap vermemeniz gerekiyor ise, instead of insert trigger'ini bu iş için kullanabilirsiniz.
mennan
24 Eylül 2005 15:52
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1031 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen