Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Varlıklara veya manalara verilen isim.

Kelimelerle düşünür, düşündüğümüzü kelimelerle anlatırız insanlara. İnsan beyninin çalışma şekliyle kelimeler arasında önemli bir ilişki vardır. Yapay zeka üzerine çalışan bilim adamlarının kelimeler konusunu iyice düşünmesi gerekir bence.

Kelimeler birbirleriyle ilişkilidir. Bazı kelimeler aynı konuya aittir. Örneğin kaşık, bıçak, çatal, tabak, öğün kelimelerinin birbirleriyle direk ilişkisi vardır. Hepsi yemek faaliyetini hatırlatır. Masa kelimesinin bu kelimelerle biraz dolaylı bir ilişkisi vardır. Çünkü masa; üzerinde ders çalışmak için de kullanılır, toplantı yapmak için de kullanılır, yemek yemek için de.

Sözlükte girilen başlıkların (kelimelerin) birbirleriyle ilişkili olup olmadığını, hangi konuya ait olduklarını anlamak için bir yazılım geliştirilebilir. Bunun için yazarların sadece ilgili kelimeleri bakınızlaması yeterli. Bilgisayar sözlüğe girilen başlıklarla altlarındaki bakınızları ilişkilendirerek bir kelimenin hangi gruba girdiğini, ilişkili kelimeleri çözümleyebilir.

Tabi bunun için bilgisayarın kelimelerin isim, sıfat, zamir, bağlaç gruplarından hangisine girdiğini de anlaması gerekir. Çünkü bir bağlacın, sıfatın konusu olamaz. (Olsa olsa dilbilgisi olur) Bilgisayarın takip edeceği kelimenin isim olması gerekir. Soyut veya somut bir varlığa ad olan kelimeleri incelemeli yani.

Bir metnin konusunu anlamak için uygulanabilecek bir algoritma :
1. Metin içindeki tüm kelimeleri ayrıştır.
2. Bunlardan zamir, sıfat, bağlaç vs. olanları ele sadece isimleri dikkate al.
3. İsimleri metin içinde en çok geçenden en az geçene göre sırala.
4. İlk n kelimenin hangi konuyla ilgili olduğunu veritabanından öğren.
5. Bu kelimeler en çok hangi konuyla ilgili oluyorsa incelediğimiz metin o konudadır.
fizikci
28 Temmuz 2005 22:11
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen