Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  kısaca yapılacak işlerin otomatikleştirilmesi, insan gücünün en az kullanılmasıdır. Makine programlama olarak bilinsede tam olarak öyle değildir. Makine programlama (PLC, PC, Robot Kol, vs) Otomasyon işinin bir parçasıdır. Otomasyon işin otomatik hale getirilmesi için oluşturulmuş process'dir.

Bir otomobil fabrikasında kaynak yapan ve vida sıkan robot kollar vardır. (Aslında daha da çeşitlidir) Bir kolun görevi kendisine belirtilmiş noktalara kaynak yapmak (programlanarak belirtilir), diğer kolun görevi ise vida sıkmaktır. Bunun gibi işlemler birleşerek Araba oluşturabilen bir process ortaya çıkartırlar, otomasyon budur.

Evlerimizde kullandığımız elektrikli fırınlar da ufak bir otomasyon örneğidir. Pişireceğimiz yiyeceği 175 derecede pişirmek istiyoruz, eğer sıcaklık sensörü olmasaydı bunu el ile kontrol etmemiz gerekecekti. Fırın çok ısınınca kapat, soğuyunca tekrar aç gibi yöntemler izlememiz gerekecekti. Üstelik tam olarak istediğimiz 175 derecelik sıcaklığı elde etmek zor olacaktı. Fırınlardaki sıcaklık sensörü sayesinde tam olarak 175 derece elde edebiliyoruz, bunu yapmak için fırının derece ayarını 175'e getirmemiz yeterli. Sensör otomatik olarak fırını açıp kapayarak bu sıcaklığı sabit tutar.

Ama işi biraz daha ilerletip, şu da yapılabilir. Fırının içine yazılım destekli bir sistem yerleştirilir* Bu yeni sistem sayesinde fırın içine koyduğumuz yiyeceği belirtip, alt sıcaklık, üst sıcaklık, vb. değerlerin fırın tarafından otomatik olarak ayarlanması sağlanabilir. Bu basit fırının biraz daha geliştirilmişidir. Yani otomasyonun gelişmesidir. Önceden pişireceğimiz yiyeceğin kaç derecede pişmesi gerektiğini bilmemiz gerekiyordu, şimdi ise sadece fırının içine koyup "şu keki pişir" der gibi programdan kek seçilir ve fırın gerekeni yapar.
bateristt
18 Haziran 2005 10:15
2.  Otomasyon kelimesinin kullanıldığı bir diğer alanda yazılım sektörüdür.İşlerin, süreçlerin, belge ve dökümanların elektronik ortamda işlenerek hızlı ve sürekli hale getirilmesi işlemi çeklinde kabaca tabir edilebilir.Son zamanlarda yaşanan e-devlet uygulamaları buna bir örnek verilebilir.Otomasyon yerine bazen bilgi sistemi de kullanılmaktadır.
mennan
18 Haziran 2005 13:44
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» PLC » Otomasyon


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1125 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen