Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Bir nesnenin içerdiği datanın belli bir zamandaki durumudur. State'ini koruyan bir nesnenin stateful, state'ini korumayan bir nesnenin ise stateless olduğu söylenir.
fizikci
30 Ocak 2005 22:32 ~ 02 Şubat 2005 11:49
2.  Internet, daha doğrusu www, stateless'dır. Çünkü web sunucusundan yeni bir sayfa talep edildiğinde, server bir önceki sayfanın sahip olduğu data hakkında hiçbirşey bilmez. HTTP protokolünün önemli problemlerinden biridir bu.

Halbuki programcılar state'in korunmasını çok önemserler. HTTP'ye bu özelliği kazandırabilmek için cookie'ler, ViewState'ler icat edilmiştir.

Örneğin bir web formunun içindeki kontrollerin belli bir zamanda sahip olduğu datalara, o web formunun o anki state'i denir. Web formu servera submit edilse ve tekrar aynı sayfaya dönülse kontrollerin değerlerini kaybetmiş olduğu görülür. State'i korumak için programcı, her requestte formun kontrollerini tekrar set etmek durumundadır.

ASP.Net'de ViewState makenizmasıyla state'i koruma işi sistem tarafından otomatik yapılır. ASP.Net web formlarının stateful olduğunu söyleyebiliriz.
fizikci
02 Şubat 2005 11:47
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1171 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen